Görme Engelliler RYLA’sı ile yine bir ilke imza attık

Görme Engelliler RYLA’sı ile yine bir ilke imza attık

Toplum birliği olduğumuz, Bursa Kuzey Yıldızı Rotary Kulübü ile Türkiye’de bir ilki daha başardık.

Kulübümüzün ‘İmkan verin, imkansızı isteyin’ sloganının, Kuzey Yıldızı Rotary Kulübü tarafından RYLA’nın sloganına taşınması ile ortaya çıkarılan çalışma, ilk defa Bursa’da yapılmış oldu.

RYLA, 14 ila 30 yaş arasındaki gençlerin, liderlik ve kişisel gelişim eğitimi seminerlerine verilen addır.

Türkiye’de her yıl gerçekleşen RYLA’lar da, çeşitli engel gruplarından, sınırlı sayıda engelli bireyi de bu gelişim seminerlerine dahil edilerek farkındalık yapılmaya çalışıyor.

Bu yıl Bursa Kuzey Yıldızı Rotary Kulübü, hiç yapılmayanı yaptı ve tek bir engel grubundan bireylere RYLA düzenledi.

Nilüfer Belediyesi GESK Kulüp binasında düzenlenen RYLA’ya; BUGES sporcuları, Osmangazi İnteract, Kuzey Yıldızı Dönem Başkanı Nazan Yücetaş Boran ve Rotaryenler katıldı.

Özel olarak hazırlanan programın içeriği, birbirinden değerli konuklarla gün boyu sürdü.

Tüm katılımcıların kayıt işlemleri yapılıp, tişörtler giyildikten sonra, saat 10.00’da başlayan programda sahneyi ilk alan Fikret Bekmezci oldu. Sosyal medyanın doğru kullanımı hakkında bilgi veren Bekmezci, interaktif katılımla sorulan soruları yanıtladı.

Kısa bir ara verilip, ikramlıklar yenildikten sonra, İkinci konuşmacı MG Davet Orkestrası ve Murat Girici oldu.

Murat Bey’in keyifli sunumundan sonra, sürpriz şekilde orkestra arkadaşları müzik eşliğinde enstürmanlarını çalarak sahneye giriş yaptılar.

Canlı performansın ardından, görme engelli sporcularımız; müzik aletlerine dokunarak, enstürmanları yakından tanıyıp, çalmaya çalıştılar.

Öğlen arasında pizza ve içecekle karınlarını doyuran katılımcıların, öğlenden sonra ki ilk konukları, Gelişim Uzmanı Serkan DURU oldu. Çocukların hayata bakış açılarına yön vermek, kendilerinin farkında olmaları adına oldukça yararlı sunumun ardından, sahneyi son olarak Tiyatro sanatçısı, dizi oyuncusu Murat Makar aldı.

EkranDAN, yakından tanıdıkları oyuncu ile karşılıklı sohbet biçiminde geçen sunumun ardından tüm katılımcılarla, sporcularımız tek tek fotoğraf çektirip, bu anları ölümsüzleştirdiler. Kapanış konuşmalarını Kulüp Başkanımız Ali Genç ve Kuzey Yıldızı Rotary Kulübü Başkanı Nazan Yücetaş Boran yaptılar. İki başkanında ortak vurgusu, ülkemizde ilk defa yapılan bu çalışmanın sürekli hale getirilmesi ve daha geniş alanlara yayılması gerekliliği oldu. İki başkan konuklara ve katılımcılara teşekkür ettiler.
Ayrıca tüm konuklara, Kuzey Yıldızı Rotary Kulübü Başkanı tarafından, isimlerine TEMA Vakfı’na bağışlanan fidanların belgeleri takdim edildi.

İyi insanla iyi ki varsınız…

Sosyal Medyada Paylaşın:
BURSA HAKİMİYET GAZETESİ

Köşe Yazarı

Ali Genç
Tüm Yazıları
Sesim gözlerin olsun
Göz ve görmek... İnsanoğlunun varoluşundan beri belki de en önemsediği organı gözdür. Öyle ki gözü sadece görmek için değil bazen sevgi, bazen korku, bazen güven için kullanırız. Örnekleri çoğal...
10 Mayıs 2020 Pazar, 08:52
DEVAMINI OKU