Kulübümüz

İmkan Verin, İmkansızı İsteyin!

Nilüfer Belediyesi Görme Engelliler Spor Kulübü BUGES 31/12/2003 tarihinde kuruldu. Kulübümüzün kısa adı BUGES’ dir. Türkiye Görme Engelliler Spor Federasyonuna bağlı olarak, görme oranlarına göre B1, B2, B3 sınıflarında 7 Branşta, Bocce Bowling Dart Federasyonuna bağlı 1 Branşta, toplam 8 branşta spor faaliyetlerine devam etmektedir.

Spor çalışmalarının dışında toplumumuzda gereği kadar yer bulamamış görme engelli kardeşlerimiz için akademik, sosyal, psikolojik, eğitsel bir çok çalışma yapılmaktadır.

 

                 Misyon;Her görme engelli bireyin spor yapma hakkı vardır.
Zaten yaşamlarının bir bölümünde bazı aktif faaliyetleri engellenmiş olan görme engellilerin, bu olumsuzluklarını kırmak, onları daha sağlıklı, sosyal ve aktif hale getirerek, topluma entegre, üreten, öz güvenli, kendisine ve çevresine yeterli, yaşama azmiyle dolu birey yapmak.

  Vizyon; Yaptığı çalışmalarla sportif, akademik, sosyal tesisleri faaliyete geçirerek, bilgi ve birikimli uzman kadrolarla çalışıp, ülkemizin bir numaralı görme engelli spor kulübü olmaktır.

Sürekli yapılan kurs ve çalışmalar:
1- Sesli Kitap Stüdyomuzda sürekli olarak gönüller tarafından seslendirme yapılmaktadır.
Sizde gönüllü okuyucu olmak için iletişim sayfamızdan  http://www.buges.org/iletisim/ bize ulaşabilirsiniz.
2- Bağımsız hareket beyaz baston ve günlük yaşam becerileri eğitimi
3- Temel spor eğitimi, fiziksel ve motorik özelliklerin geliştirilmesi
4- Braille, braille daktilo, bilgisayar, satranç, resim, müzik, drama, radyo tiyatrosu
5- Haftanın 7 günü tüm dersler için etüt, İngilizce kursu, EKPSS kursu
6- Psikiyatrist Dr. ve Psikolog tarafından sporcu ve ailelerin psikolojik süreçleri takip edilmektedir.

Bu çalışmalar tamamen gönüllü kişilerle ve ücretsiz devam etmektedir. Kurslar sonunda sertifika verilmektedir. 
Ayrıca yaptığımız paneller, özel günlerde gösteriler, aile ziyaretleriyle, toplumda engellilik bilincini arttırmak ve ön yargıları kırmaktır. Bu çalışmalarımız aralıksız devam etmektedir.

Kulübümüz Türkiye genelinde , Uluslar arası takım , ferdi müsabakalar sonucunda bir çok madalya, kupa alarak Bursa ve ülkemizi en iyi şekilde temsil edip, gerçek anlamıyla bir marka kulüp olmuştur.

Paralimpik Oyunlara Türkiye Cumhuriyet tarihinde, İlk Görme Engelli Sporcuyu gönderen Kulübümüz, Tarihde Altın Harflerle Yerini Almıştır.

Ayrıca Paralimpik Oyunlarda Türkiye Görme Engelliler Tarihin de İlk Olimpiyat Madalyasını Alan Sporcuyu Yetiştirmenin gururunu yaşamaktayız.